polish english spanish
logo
snowboard
strona głównao nasforum turystycznewszystkie podróżewiosnalatojesieńzimaksięga gościprawa autorskierecenzjepoczta
noclegi w krakowie: kontynent : kraj/wyspa
: atrakcje
: region
: pora roku
: rok


elba Elba
czerwiec
2010
ibiza, cala salada Ibiza
2012
2011
2009
formentera, ses salines Formentera
lipiec
2009
majorka, el arenal Majorka
maj
2006
chorwacja, hvar Hvar
wrzesień
2004
korsyka, porticcio Korsyka
lipiec
2005
sycylia, agrigento Sycylia
wrzesień
2007
thassos, arsanas bay Thassos
wrzesień
2008
grecja, skiathos Skiathos
czerwiec
2005
malaga Malaga
kwiecień
2014
gibraltar Nerja
kwiecień
2014
gibraltar Gibraltar
kwiecień
2014
hiszpania, ronda Ronda
kwiecień
2014
hiszpania, marbella Marbella
kwiecień
2014
hiszpania, mijas Mijas
kwiecień
2014
hiszpania, walencja Walencja
paździer
nik
2011
włochy, bergamo Bergamo
paździer
nik
2011
elba, portoferraio Porto
ferraio

czerwiec
2010
ibiza, eivissa Eivissa
lipiec
2009
bułgaria, warna Warna
lipiec
2006
bułgaria, nesebar Nesebar
lipiec
2006
chorwacja, split Split
wrzesień
2004
praga, most karola Praga
grudzień
2006
grecja, platamonas Nei Pori
czerwiec
2005
węgry, budapeszt Budapeszt
lipiec
2007
korsyka, ajaccio Ajaccio
lipiec
2005
korsyka, bonifacio Bonifacio
lipiec
2005
majorka, palma Palma
maj
2006
sycylia, agrigento Agrigento
wrzesień
2007
ukraina, lwów Lwów
sierpień
2007
sycylia, taormina Taormina
wrzesień
2007
sycylia, syrakuzy Syrakuzy
wrzesień
2007
włochy, florencja Florencja
sierpień
2007
włochy, rzym Rzym
sierpień
2007
włochy, wenecja Wenecja
sierpień
2009

Skąd dowiedziałeś się o stronie ?

kliknąłem w banner
z wyszukiwarki
z boksu reklamowego
z for turystycznych
z for fotograficznych
od znajomych
w inny sposób

Majorka - 1,510,927
Ibiza - 518,090
Sycylia - 509,580
Thassos - 469,477
Grecja Nei Pori - 428,027
zdjęć na stronie : 9500
relacje podróżnicze : 74
licznik odwiedzin : 27,191,820 osób

Podróżować to żyć, mawiał H.Ch. Andersen. Podróżuj z nami. Łączy nas wyjątkowa pasja :-)Opis zdjęcia

Bułgaria, przylądek Kaliakra

Noclegi


Promujemy niskobudżetowe podróże (osprzęt turysty)

 
Bear Sign IDAHO
59.00 PLN
Kellys Alpina E...
899.00 PLN
Rockland MONTAN...
39.90 PLN
 

Newsletter (nowe foto-relacje wprost na Twój e-mail)

Zachęcamy do zapisania się do listy subskrypcyjnej, która umożliwia nam wysłanie informacji o kolejnych naszych podróżach po Polsce i Europie wprost na podany przez Ciebie adres e-mail...[przyłącz się].

Masz pytania ? Porozmawiaj z nami o tej podróży na...[forum]. Ilość odpowiedzi w temacie : 3.

Opis podróży

Bułgaria - (3 lipiec 2006)

Bułgaria oferuje około 378 kilometrów linii brzegowej, w większości składającej się z plaż. Dodając historyczne zabytki, które kształtowane były na przełomie wieków przez liczne kultury, bogatą historię, ciepłe morze, mamy przepis na wakacyjny urlop.

Bułgaria jest państwem leżącym na granicy Europy i Azji, w północno - wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Rumunią, Serbią, Macedonią, Grecją i Turcją. Stolicą Bułgarii jest Sofia. Rzeźba kraju jest urozmaicona. Tworzą ją pagórkowate wyżyny, wysokie góry, piaszczyste i skalne wybrzeża. Ponad 85% mieszkańców to Bułgarzy, mniejszość stanowią Romowie, Turcy, Ormianie oraz Rosjanie.

Po powrocie z Majorki 15 czerwca 2006, poczułem podróżniczy niedosyt, pomimo iż wypoczynek na wyspie był bardzo aktywny. Doszedłem do wniosku, że kolejna podróż odbędzie się z początkiem września, jednak życie bardzo szybko tą myśl zweryfikowało i tym sposobem, 16 dni później znalazłem się nad Morzem Czarnym. 3 lipca 2006 w spontaniczną, 14 dniową podróż do Bułgarii wybrałem się z krakowskim biurem turystycznym "Antałek". Biuro znane mi jest z roku ubiegłego, podróży do Grecji. Cieszy się u mnie bardzo dobrą opinią, ale jak było tym razem ?

Godzina 7:30 rano, podjeżdża na parking autobus biura "Antałek" i pierwsze zaskoczenie, biuro posiada nowy - tegoroczny autobus, który pachnie jeszcze nowością. To mi się podoba. Biuro dba o to, żeby podróż przebiegła komfortowo i bez niespodzianek, o których nasłuchałem się od klientów innych biur, np. zepsuta skrzynia biegów i koczowanie w polach, w Serbii w oczekiwaniu na pomoc. Trasa przejazdu wiodła przez Słowację, Węgry, Serbię. Po 28 godzinach, dotarliśmy na miejsce. Miła atmosfera, sympatyczna pilotka, Asia, fachowi kierowcy, znani mi z roku ubiegłego, zadbali o każdy szczegół podczas podróży. Hotel "St. Peter" ulokowany w miejscowości Święty Konstantyn i Elena, w którym spędziłem 9 dni to kameralny hotelik, dwa budynki połączone restauracją, przy której znajduje się basen z wodą termalną. Sam hotel jest przyjemny, pokoje przestronne, 2 lub 3 osobowe. Większość z balkonami, wszystkie wyposażone w TV-sat, lodówkę, klimatyzację (płatna 2 lewa/dzień). Łazienki przyjemne, mnie trafiła się sporych rozmiarów :) Można również odpłatnie (2 lewa 1h) skorzystać z Internetu. Nie mam absolutnie zastrzeżeń. Hotel położony jest w dość cichej okolicy, około 400 metrów od morza. Na miejscu przywitała nas rezydentka, Agnieszka, która w godzinach wieczornych oprowadziła po kurorcie zainteresowane osoby. Czas na kąpiel i upragniony sen ;)

Święty Konstantyn i Elena

Święty Konstantyn i Elena (wcześniej Drużba) to jedna z najstarszych miejscowości wypoczynkowych na bułgarskiej riwierze, gdzie znajdują się źródła termalne. Fragment tego wybrzeża należy do Polski od 1928 roku. Zgodnie z historią, bułgarski car chciał w ten sposób podziękować za szybką pomoc medyczną, z którą Polacy pospieszyli po tragicznym trzęsieniu ziemi na bułgarskim wybrzeżu. W 1935 roku postawiono tam Dom Polski, wypoczynkowy, odwiedzany do końca lat 90tych przez polskich prominentów.

Dni w Święty Konstantyn i Elena mijały sielankowo. Plażowanie, spacery, zakupy, testowanie bułgarskiej kuchni w lokalnych restauracjach. Tutejsze plaże są niedużych rozmiarów, dość wąskie. Morze Czarne, chyba nie bez powodu się tak nazywa, ma specyficzną, ciemną barwę. Jest inne niż dotychczas przeze mnie poznane, dość burzliwe. Oferuje świetne warunki do uprawiania surfingu, i wind surfingu. Pierwszego dnia wybrałem się na mały trip po kurorcie w celu rozeznania się z jego możliwościami. Kurort nie oferuje nic ciekawego do zwiedzania, dlatego dnia kolejnego wybrałem się na spacer do pobliskiej miejscowości Złote Piaski, która okazała się kolejnym kurortem o klimacie identycznym z tym w Św. Konstantyn - bary, restauracje, hotele, plaże. Dnia trzeciego, wybrałem się ze znajomymi z hotelu, miejskim autobusem do Warny, oddalonej około 7 kilometrów.

Warna

Warna, stolica wybrzeża Morza Czarnego to trzecie co do wielkości bułgarskie miasto. Jest największym portem morskim w Bułgarii. Miasto założyli w VI wieku helleńscy koloniści, później znajdowało się pod rządami Rzymu, Bizancjum, Turków. W mieście znajdują się dwie łaźnie rzymskie. Nowsza mieści się pomiędzy dworcem kolejowym a terminalem morskim. Na piętrze Miejskiego Muzeum Historycznego, można obejrzeć Warnę - przedwojenny kurort nadmorski. Dużo bardziej interesujące i lepiej zachowane są rzymskie termy (II w.), na północ od Muzeum Historycznego, a potem w lewo. Tutaj znajduje się również piękna cerkiew św. Anastasiosa (1602 r.). Idąc na wschód od rzymskich term, dochodzi się do Parku Primorskiego. Mieści się tu Muzeum Morskie, a w jego pobliżu delfinarium (1911 r.). Przy skrzyżowaniu Mariji Luizy z Nezawisimost, widać cerkiew Bogurodzicy (1886), ratusz, czerwonawy gmach Opery (1921) i inne zabytki. Warna to nie tylko zabytki, miasto jest niczym ośrodek plażowy z rozległymi parkami, muzeami, obiektami historycznymi, bazą noclegową, restauracjami, teatrami i zatłoczonymi deptakami. To bardzo dobre miejsce na plażowe leniuchowanie, połączone z zakupami oraz zwiedzaniem. Morze w Warnie wydaje się być nieco bardziej spokojne w porównaniu z Św. Konstantynem, a plaże bardziej zadbane.

Kolejnym etapem podróży po Bułgarii były wycieczki fakultatywne z lokalnego biura "Travel Plus". Zdecydowałem się odwiedzić miejscowości tj. Kaliakra & Bałczik, Nesebar.

Kaliakra

Kaliakra jest wąskim, dwukilometrowym cypel, przylądkiem na którego końcu znajdują sie ruiny rzymskiego miasta, osady, muzeum ukryte w skałach oraz malutki kościółek. Kaliakra to również przyjemny punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na morze oraz klify.

Bałczik

Kolejnym punktem jednodniowej wycieczki było miasteczko Bałczik, położone w północnej części Bułgarii. Po krótkim posiłku w centrum miasteczka, dotarliśmy do Pałacu. Pałac z 1924 roku, który jest punktem kulminacyjnym tej miejscowości został zbudowany dla rumuńskiej królowej Marii, kiedy to ziemie należały do Rumunii. Królowa Maria, żona władcy Rumunii kazała zbudować tu pałac z minaretem, a na skale założyć ogród botaniczny. Pałacyk jest przyjemny, ładnie komponuje się z białymi skałami, Morzem Czarnym. Sam ogród jest zadbany, rośnie w nim kilka odmian kaktusów, ogólnie kolorowo, spacerowo.

Nesebar

Położony na skalistym półwyspie Nesebar to moim zdaniem zdecydowanie najładniejsze miasteczko nad Morzem Czarnym. To architektoniczny klejnot, wciskający się w morze skalnym przesmykiem. Miasto jest uznane w całości za muzeum, dobro kultury narodowej. Zbudowane niczym labirynt, skomponowany z krzywo wybrukowanych uliczek, kamienno - drewnianych domków oraz antycznych ruin. Nad dworcem autobusowym widoczne są pozostałości po murach miasta (IV i V w.). Pośród solidnych kamiennych domów z drewnianymi schodami ciągną się kręte, brukowane uliczki. W Nesebarze znajduje się ponad tuzin średniowiecznych cerkwi, większość z nich jest w stanie rozpadu. Dla nesebyrskiego stylu charakterystyczne są poprzeczne, przemienne pasy z białego kamienia i czerwonej cegły, wsparte na pilastrach łuki zdobnicze oraz zdobione ceramicznymi rozetami i tarczami fasady. To bardzo klimatyczne miasteczko, któremu należy poświęcić dłuższą chwilę.

Jeden z autorów przewodnika po Bułgarii, nazwał ten kraj księgą pamiątkową, zapisaną przez Słowian, Turków, Traków, Hellenów oraz Rzymian. Wizyta w Bułgarii będzie napewno przyjemną "lekturą" dla każdego.


Podsumowanie :

- Do Bułgarii wybrałem się z krakowskim biurem turystycznym "Antałek". To kolejna podróż z tym biurem. Organizacja przebiegła bardzo sprawnie, zarówno podczas podróży jak i na miejscu. Rezydentka Agnieszka to kompetenta, bardzo miła, życzliwa, pomocna i zawsze uśmiechnięta osoba, która stawała na wysokości zadania, w momencie pojawienia się drobnych problemów. Tak trzymać :)
- Hotel "St. Peter" to kameralny hotelik, oddalony około 400 metrów od morza, sklepów, dobrze wyposażony. Na terenie hotelu znajduje się restauracja oraz basen z wodą termalną (bezpłatny).
- Miejscowość Święty Konstantyn i Elena w której mieszkałem 9 dni, to niewielki nadmorski kurort. Dość spora ilość hoteli, bary, dyskoteka, dyskonty spożywcze, agencje turystyczne, wypożyczalnie samochodów.
- Ceny w Bułgarii nie odstraszają, ale nie potwierdziłbym opinii znajomych... "jest tanio". W kurorcie tego nie uświadczyłem, może alkohol faktycznie nie jest drogi, piwo od około 1.50zł za 0.5l, ale piwa bułgarskie np. "Zagorka" są tak słabe, że trzeba wypić około 4 - 5 aby poczuć się jak po jednym polskim piwie "Żywiec". Kotlet schabowy z frytkami, to koszt około 12zł. Słynna sałatka "Szopska" w cenie 2.50 - 3 lewa tj. 6 - 7 zł. Kurorty w Bułgarii najwyraźniej do tanich nie należą, z wiadomych przyczyn. Możliwe, iż poza kurortami, ceny są zdecydowanie niższe. Ogólnie można przyjąć, że Bułgaria to najtańszy w miarę cywilizowany kierunek turystyczny w Europie. Najtańszy, bowiem ceny są bardziej zbliżone do polskich, aniżeli europejskich.
- Wypożyczalni samochodów w Święty Konstantyn i Elena jest kilka, ceny europejskie tj. około 30Euro za dobę, najniższej klasy samochodu z klimatyzacją, nie mniej jednak zdecydowałem się na podróżowanie z lokalnym biurem "Travel Plus" z "polskim" przewodnikiem, choć wstępnie miałem wynająć samochód. Powód ? Kultura jazdy Bułgarów (przyuważona), stan dróg i kilka innych, zniechęciło mnie do podróżowania po tym kraju wypożyczonym samochodem.

- Wycieczka fakultatywna do Kalakria & Bałczik : 26 lewa. Dodatkowo płatne wstępy około 10 lewa. Łącznie 36 lewa
- Wycieczka fakultatywna do Nessebar : 33 lewa
- Wycieczka fakultatywna do Nessebar & Sozopol : 50 lewa
- Wycieczka fakultatywna do Shumen & Pobiti Kamani : 35 lewa
- Wycieczka fakultatywna do Wielkie Tyrnowo : 60 lewa
- Wycieczka fakultatywna do Rumunii : 70 lewa
- Wycieczka fakultatywna do Istambułu (Turcja) : 100 lewa (1 dzień), 150 lewa (2dni) + koszta wstępów
- Jeep Safari : 60 lewa
- Pirats Party : 45 lewa, w tym lunch rybny na pełnym morzu

Po raz kolejny mogę napisać śmiało... tanio nie oznacza źle, mając na myśli oczywiście ofertę turystyczną do Bułgarii, krakowskiego biura "Antałek". Organizacja bardzo dobra, sympatyczna pilotka - Asia, hotel przyjemny, pogoda zapewniona, nowy autokar, wytrawni kierowcy, wszystko zgodnie z umową, i tym razem napiszę... przemiła rezydentka, gratis :) Lubię osoby treściwe, szanujące i dbające o klientów biura, a taka jest właśnie rezydentka Agnieszka. Lubię i doceniam również, kiedy biuro turystyczne stara się wywiązać z umowy i robi to na wysokim poziomie, a taki jest właśnie krakowski "Antałek". Polecam.

Informacje

Zdjęcia : aparat cyfrowy Olympus c-4000
Ilość zdjęć : 186

Księga Gości (ostatni wpis)

Data : 2014-07-07
Imię : Roman

Dzień Dobry. Twoja relacja z Sycylii ostatecznie mnie przekonała iż muszę tam wrócić. W 2012 roku byliśmy samochodem w Kampanii i Kalabrii i tylko na jeden dzień wyskoczyliśmy do Taorminy, stanowczo za mało.Znajomi namawiają mnie na wyjazd na Maderę ale nie dam się skusić i wolę pojechać na Sycylię teraz jestem pewien na 100% a emeryt musi poważnie rozważyć wyjazdy...Dziękuję za świetny reportaż a przy okazji moje fotki z wyjazdów są na stronie http://iwc1.fmix.pl (iwc1) to mój nick. są tam zdjęcia skrótowo z różnych wyjazdów od czasu posiadania aparatu cyfrowego bo z kliszą byłby dla mnie problem techniczny. Serdeczne Pozdrowienia z Poznania. Roman...[dodaj wpis].

Komentarz

Brak komentarzy...[dodaj komentarz do zdjęcia]

Podróże letnie (wszystkie)

Zlot Calibra Team w Wiśniowej Górze ZOO Kraków Słowacja, Besenova Zamek Dębno, Zamek Nowy Wiśnicz Chorwacja, Hvar Grecja Nei Pori Korsyka Gorce, Turbacz Beskid Żywiecki, Babia Góra Zamki Jura Krakowsko Częstochowska Beskid Żywiecki Pilsko, Zamek Suski Beskid Żywiecki, Wielka Rycerzowa, Wielka Racza Węgry, Budapeszt Beskid Śląski, Barania Góra, Skrzyczne Ukraina, Lwów Włochy, Florencja, Rzym, Watykan Sycylia Beskid Wyspowy, Mogielica Beskid Makowski, Kudłacze Kopalnia Soli Bochnia Zamek Baranów Sandomierski - Zamek Dzików Skansen Tokarnia, Jaskinia Raj, Zamek Chęciny Beskid Wyspowy, Ćwilin Thassos Monako - Monte Carlo Ibiza Formentera Hiszpania - Girona Włochy - Wenecja Zamek Łańcut - Zamek Krasiczyn Bieszczady - Tarnica - Halicz - Rozsypaniec Elba Skansen Zubrzyca Górna Zamek Wytrzyszczka Wrocław Beskid Śląski, Klimczok, Szyndzielnia Zamek Przecław, skansen Kolbuszowa, dwór w Śmiłowie, pałac Czyżów Szlachecki

Noclegi [pokaż wszystkie]Pod ręką : mapa świata, mapa 1, mapa 2, mapa 3, mapa 4, mapa 5, mapa 6, mapa podróże, wszystkie podróże, o nas, forum, książki podróżnicze, recenzje, strony zaprzyjaźnione, linki, wyróżnienia, księga gości, prawa autorskie, wiosna, lato, jesień, zima

Regiony : baleary, bałkany, beskid makowski, beskid sądecki, beskid śląski, beskid wyspowy, beskid żywiecki, bieszczady, gorce, góry stołowe, pozostałe regiony, jura krakowsko częstochowska, katalonia, kielecczyzna, małopolska i okolice, pieniny, podkarpacie, śląsk i okolice, tatry i podhale, toskania, lombardia, val di sole

Państwa : wczasy bułgaria, chorwacja, turystyka czechy, wakacje grecja, korsyka zdjęcia, majorka zdjęcia, polska, hiszpania, turystyka słowacja, wakacje sycylia, wakacje tunezja, turystyka ukraina, turystyka węgry, wakacje włochy, tunezja, monako

Copyright © 2003-2015 podróże turystyka fotografia | design kondi (1024x768) - Wszelkie prawa zastrzeżone | W3C CSS & HTML 4.01 OK
Partnerzy : sklep elektryczny