polish english spanish
logo
snowboard
strona głównao nasforum turystycznewszystkie podróżewiosnalatojesieńzimaksięga gościprawa autorskierecenzjepoczta
noclegi w krakowie: kontynent : kraj/wyspa
: atrakcje
: region
: pora roku
: rok


elba Elba
czerwiec
2010
ibiza, cala salada Ibiza
2012
2011
2009
formentera, ses salines Formentera
lipiec
2009
majorka, el arenal Majorka
maj
2006
chorwacja, hvar Hvar
wrzesień
2004
korsyka, porticcio Korsyka
lipiec
2005
sycylia, agrigento Sycylia
wrzesień
2007
thassos, arsanas bay Thassos
wrzesień
2008
grecja, skiathos Skiathos
czerwiec
2005
malaga Malaga
kwiecień
2014
gibraltar Nerja
kwiecień
2014
gibraltar Gibraltar
kwiecień
2014
hiszpania, ronda Ronda
kwiecień
2014
hiszpania, marbella Marbella
kwiecień
2014
hiszpania, mijas Mijas
kwiecień
2014
hiszpania, walencja Walencja
paździer
nik
2011
włochy, bergamo Bergamo
paździer
nik
2011
elba, portoferraio Porto
ferraio

czerwiec
2010
ibiza, eivissa Eivissa
lipiec
2009
bułgaria, warna Warna
lipiec
2006
bułgaria, nesebar Nesebar
lipiec
2006
chorwacja, split Split
wrzesień
2004
praga, most karola Praga
grudzień
2006
grecja, platamonas Nei Pori
czerwiec
2005
węgry, budapeszt Budapeszt
lipiec
2007
korsyka, ajaccio Ajaccio
lipiec
2005
korsyka, bonifacio Bonifacio
lipiec
2005
majorka, palma Palma
maj
2006
sycylia, agrigento Agrigento
wrzesień
2007
ukraina, lwów Lwów
sierpień
2007
sycylia, taormina Taormina
wrzesień
2007
sycylia, syrakuzy Syrakuzy
wrzesień
2007
włochy, florencja Florencja
sierpień
2007
włochy, rzym Rzym
sierpień
2007
włochy, wenecja Wenecja
sierpień
2009

Skąd dowiedziałeś się o stronie ?

kliknąłem w banner
z wyszukiwarki
z boksu reklamowego
z for turystycznych
z for fotograficznych
od znajomych
w inny sposób

Majorka - 1,520,510
Ibiza - 526,253
Sycylia - 513,689
Thassos - 472,522
Grecja Nei Pori - 430,470
zdjęć na stronie : 9500
relacje podróżnicze : 74
licznik odwiedzin : 27,518,201 osób

Podróżować to żyć, mawiał H.Ch. Andersen. Podróżuj z nami. Łączy nas wyjątkowa pasja :-)Opis zdjęcia

Chęciny, zamek w Chęcinach. Potężne mury robią na nas wrażenie

Noclegi


Promujemy niskobudżetowe podróże (osprzęt turysty)

 
Bear Sign IDAHO
59.00 PLN
Arkus City Tren...
599.00 PLN
Rockland MONTAN...
39.90 PLN
 

Newsletter (nowe foto-relacje wprost na Twój e-mail)

Zachęcamy do zapisania się do listy subskrypcyjnej, która umożliwia nam wysłanie informacji o kolejnych naszych podróżach po Polsce i Europie wprost na podany przez Ciebie adres e-mail...[przyłącz się].

Masz pytania ? Porozmawiaj z nami o tej podróży na...[forum]. Ilość odpowiedzi w temacie : 1.

Opis podróży

Skansen Tokarnia - Jaskinia Raj - Zamek Chęciny - (17 sierpień 2008)

Zapowiadał się przyjemny, sierpniowy poniedziałek. Dla nas był to dzień wolny od pracy. Decyzję o odwiedzeniu ziemi kieleckiej podjęliśmy tuż po pobudce ;-) Celem jednodniowego tripu był Park Etnograficzny - Muzeum Wsi Kieleckiej, zamek w Chęcinach koło Kielc, a także słynna Jaskinia Raj. W stronę Kielc udaliśmy się w godzinach porannych. Pierwszym przystankiem był skansen w Tokarni, nieopodal Kielc.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum - skansen położony jest na obszarze 70 ha w niewielkiej miejscowości Tokarnia przy trasie krajowej Kraków - Kielce. Park Etnograficzny gromadzi i udostępnia turystom zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego, fragmenty wsi w naturalnych zespołach osadniczych z terenu Gór Świętokrzyskich już od ponad 30 lat. Na terenie skansenu znajduje się około 30 obiektów wyposażonych w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza wielu obiektów udostępnione są do zwiedzania, co uważamy za fenomenalne rozwiązanie ! Wnętrza wielu obiektów na terenie skansenu są tak zagospodarowane, że stwarzają wrażenie jakby ciągle ktoś w nich mieszkał, jakby nadal toczyło się tu życie. Czasem mieliśmy wrażenie, jakbyśmy się cofnęli w przeszłość i przyszli na obiad niedzielny do pra pra babki :-)

Zwiedzanie skansenu w Tokarni zaczęliśmy od domu organisty z Bielin w sektorze małomiasteczkowym, zamieszkiwanego przez rodzinę dwupokoleniową, który jest ostatnim drewnianym budynkiem dwutrakowym o konstrukcji wieńcowej. Organista z Bielin był zamożnym rolnikiem, co znalazło oddźwięk w dekoracji domu. We wnętrzu eksponowane są wystawy prezentujące aspekty z życia miasteczka, pracownia krawiecka, apteka z XIX wieku oraz sklep kolonialny z lat 30 XX wieku. Drugim obiektem była chałupa z Daleszyc, czyli dom szewca z 1892 r., który ukazuje wnętrza mieszkalne wraz ekspozycją warsztatu szewskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Podążając dalej docieramy do okazałego wiatraka z Grzmucina (sektor wyżynny), wybudowanego na zamówienie młynarza w 1921 r. W jego wnętrzu poznajemy ciekawe rozwiązania ! Wiatrak typu rolkowego był obracany w kierunku wiatru przy pomocy ręcznego kołowrotu. W jego górnej części znajdują się trzy mlewniki do rozdrabniania pszenicy, żyta, kukurydzy. W dolnej części wiatraka znajduje się pokaźnych rozmiarów wał i odsiewacze do mąki. Ponadto w wiatraku znajduje się ręczna winda do podawania worków z ziarnem, przenośnik do podawania materiału, młynek wialny i wiele innych eksponatów dotyczących "życia" wiatraka.

W zagrodzie z Bielin (zagroda wraz z chałupą z 1789 r.) mogliśmy zobaczyć wnętrza mieszkalne z XIX wieku oraz znajdujący się w sieni warsztat wytwórcy gontów. Koło zagrody znajduje się stodoła z II połowy XIX wieku i obórka z Brzezin. Chałupa należy do typowych przykładów dawnego budownictwa wiejskiego z terenu Gór Świętokrzyskich. W sektorze budownictwa świętokrzyskiego odwiedziliśmy także chałupę z Bronkowic z końca XVIII wieku z wnętrzami przedstawiającymi mieszkanie wiejskiej zielarki z XIX wieku oraz bardzo ładną chałupę ze Słupi Starej w której znajdowała się ekspozycja szkoły wiejskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Opuszczając sektor świętokrzyski zajrzeliśmy do zagrody z Radkowic, składającej się z chałupy z 1862 r. z wnętrzami mieszkalnymi, piwnicy, stodoły, spichlerza z wiatą, obory z sieczkarnią, chlewów i kurników oraz do zagrody - chałupy z Sukowa z 1774 r., przedstawiającej wnętrza mieszkalne z okresu międzywojennego i warsztat wytwórcy koszyków wiklinowych. Obok chałupy znajduje się obórka z Sierżaw.

Niespiesznym krokiem dotarliśmy do sektora budownictwa terenów lessowych, w którym obejrzeliśmy chałupę tkacza z Świątnik z 1758 r. ze skromnym wnętrzem mieszkalnym, chałupę z Chrobrza z około 1868 roku, prezentującą mieszkalne skromne wnętrze oraz ciekawą studnię dworską z kieratem z 1850 roku, pochodzącą z Gór Pińczowskich.

Przedostatnim etapem zwiedzania skansenu był sektor dworsko - folwarczny, w którym odwiedziliśmy dwór drobnoszlachecki z Suchedniowa z 1812 r. Dwór przedstawia mieszkalne wnętrza z końca XIX wieku. Dwór z Suchedniowa w porównaniu z chłopskimi chałupami urządzony jest bogato i nowocześnie. Tuż obok dworu znajduje się spichlerz zbożowy z Rogowa Złotej Pińczowskiej z 1719 roku, w którego wnętrzu zobaczyliśmy regionalną wystawę sztuki ludowej oraz tradycyjne stroje i tkaniny ludowe.

W sektorze wyżynnym który również odwiedziliśmy w skansenie, poznaliśmy chałupę z Rokitna z 1805 roku, ukazującą wnętrza mieszkalne z lat 20 - 30 XX wieku wraz z warsztatem stolarskim w osobnej izbie, zagrodę ze Ślężan z około 1850 roku z wnętrzami mieszkalnymi, w której w skład wchodzi stodoła i studnia z żurawiem i stajnia z końmi. W oborze zagrody znajdowały się zwierzęta domowe - kozy i owce, kury, króliki. Obejrzeliśmy także zagrodę z Bukowskiej Woli w skład której wchodzi chałupa z 1875 roku, stodoła i stajnia z oborą. We wnętrzu chałupy prezentowana jest wystawa "Ocalić od zapomnienia". Znajdują się tutaj rzeźby Jana Bernasiewicza, który tworzył, aby ocalić od zapomnienia to, co powinno przetrwać dla przyszłych pokoleń.

Ostatnimi obiektami jakie zobaczyliśmy była dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej z XIX wieku, położona w sektorze małomiasteczkowym i przepiękny kościółek p.w. M.B. Pocieszenia z Rogowa z 1761 roku. Jego wnętrze oraz bogata polichromia stropu utwierdziły nas, że warto było dotrzeć do skansenu w Tokarni. Polecamy !

Po ponad dwu godzinnym spacerze w wiejskim otoczeniu i zrobieniu kilkunastu zdjęć ? ;-) ruszyliśmy w stronę Jaskini Raj.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj jest niewielką o łącznej długości korytarzy 240 m. jaskinią kresową. Powstała około 350 lat temu. Odkryta została w 1963 roku podczas wydobywania kamienia do celów budowlanych. Rozgłos zdobyła rok później dzięki nauczycielce z Krakowa, która wraz ze swoimi uczniami odwiedziła to miejsce i zachwyciła się jego pięknem. Przed otworzeniem jaskini dla zwiedzających wykonano w niej wiele prac górniczych, m.in. chodniki i szyb wentylacyjny. W roku 1968 uznano ją za rezerwat przyrody. Jaskinia ta zyskała sławę i stała się znana w całej Polsce dzięki swojej charakterystycznej szacie naciekowej.

Gdy dojechaliśmy na miejsce okazało się, że jaskinia jest naprawdę bardzo popularna, a rezerwację biletów należy dokonać z wielodniowym wyprzedzeniem. W kasach uzyskaliśmy jednak informację, że ktoś może zrezygnować z biletu, więc jeśli tylko mamy ochotę i czas to możemy czekać. Czekaliśmy, Konrad przebiegle jak najbliżej kasowego okienka, no i poszczęściło się nam. Po niespełna parunastu minutach okazało się, że cztery osoby nie dotarły i są wolne bilety !

Razem z nami do jaskini weszło kilkanaście osób. Wycieczka rozpoczęła się w muzeum, w którym wystawione są znaleziska z jaskini np. kawałki narzędzi oraz kości zwierząt. Znajdują się w nim także woskowe figury przedstawiające neandertalczyków, którzy mogli mieszkać w tym miejscu. Na samym wstępie odczuliśmy nieprzyjemny chłód, dlatego też polecamy zabrać ze sobą jakiś cieplejszy polar. Temperatura, jaka panuje w jaskini jest stała przez cały rok i wynosi ok. 9 stopni Celsjusza.

Jaskinia składa się z kilku komór połączonych sztucznie wykutymi korytarzami. Długość trasy zwiedzania wynosi około 180 metrów. Trasa zwiedzania wiedzie przez komorę Wstępną, komorę Złomisk, salę Kolumnową, salę Stalaktytową (najbogatszą w nacieki) oraz salę Wysoką. Jak dla nas wycieczka była zbyt krótka, trwała zaledwie ok. 30 minut. W jaskini mogliśmy podziwiać liczne stalagmity i stalaktyty tworzące przepiękne formy, oddziaływujące na wyobraźnię, przypominając m.in. św. Mikołaja, harfę, górę Kilimandżaro, słonia, liczne wulkany i wiele innych. Jaskinia Raj jest bardzo ciekawym miejscem i godnym zobaczenia, szkoda tylko że nie można uwiecznić jej piękna na pamiątkowych zdjęciach.

Zamek Chęciny

Ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas tego dnia były okazałe ruiny zamku królewskiego w Chęcinach koło Kielc, z przełomu XIII i XIV wieku.

Zamek w Chęcinach został wzniesiony na wzgórzu (355 m.n.p.m.) na planie nieregularnego wieloboku około 1300 roku. Dziedziniec zamku otoczony był wysokim 9 metrowym murem ze strzelnicami i gankiem dla straży.

Konstrukcja zamku podzielona była na dwie części - zamek górny, położony pomiędzy dwoma basztami z murem grubości 2 m., zamek dolny z okazałym dziedzińcem. Przy wschodniej wieży chęcińskiego zamku znajdował się budynek kaplicy i skarbca. Na dziedzińcu zamku znajdowały się wejścia do budynków mieszkalnych. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwa. Był on terytorialnym ośrodkiem władzy gospodarczej, militarnej i politycznej. Po śmierci Łokietka, zamkiem opiekował się Kazimierz Wielki, który go rozbudował i stworzył twierdzę nie zdobytą przez ponad 250 lat. Za jego panowania zostały podwyższone m.in. kamienne wieże, służące głównie do obserwacji.

Zamek zaczął niszczeć na przełomie XVI wieku, a w latach 1655 - 1657 został okupowany początkowo przez Szwedów, a kolejno przez oddziały Rakoczego. Niemal doszczętnie zniszczony został w 1707 roku. Przez cały okres średniowiecza był on jedynie źródłem materiału budowlanego dla pobliskim mieszkańców. W okresie I wojny światowej ucierpiała wieża, która służyła m.in. za punkt obserwacyjny. Obecnie potężne i malownicze ruiny królewskiego zamku zdecydowanie dominują nad okolicą. Wysokimi wieżami wskazują drogę z odległości wielu kilometrów. Do dzisiaj zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, obydwie wieże oraz fundamenty budynków mieszkalnych. Zamek w Chęcinach jest jednym z najbardziej okazałych ruin zamków, (pierwsze miejsce zajmuję zamek Krzyżtopór) jakie to tej pory odwiedziliśmy. Zrobił na nas niemałe wrażenie, a widoki jakie rozciągają się z zamkowej wieży obserwacyjnej są nietuzinkowe.

Późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną w stronę Krakowa.

Informacje

Zdjęcia : aparat cyfrowy Fuji S6500FD
Ilość zdjęć : 191

Podobne atrakcje

dwór Graboszyce, zamek Babice, zamek Baranów Sandomierski, zamek Będzin, zamek Bobolice, zamek Chęciny, zamek Czorsztyn, zamek Dębno, zamek Dobczyce, zamek Dzików, zamek Janowiec, zamek Kazimierz Dolny, zamek Korzkiew, zamek Krasiczyn, zamek Krzyżtopór, zamek Kurozwęki, zamek Łańcut, zamek Mirów, zamek Morsko, zamek Muszyna, zamek Niedzica, zamek Nowy Wiśnicz, zamek Ogrodzieniec, zamek Ojców, zamek Olsztyn, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn, zamek Siewierz, zamek Smoleń, zamek Spytkowice, zamek Suski, zamek Szydłów, zamek Szymbark, zamek Wytrzyszczka, zamek Zator,

Księga Gości (ostatni wpis)

Data : 2014-07-07
Imię : Roman

Dzień Dobry. Twoja relacja z Sycylii ostatecznie mnie przekonała iż muszę tam wrócić. W 2012 roku byliśmy samochodem w Kampanii i Kalabrii i tylko na jeden dzień wyskoczyliśmy do Taorminy, stanowczo za mało.Znajomi namawiają mnie na wyjazd na Maderę ale nie dam się skusić i wolę pojechać na Sycylię teraz jestem pewien na 100% a emeryt musi poważnie rozważyć wyjazdy...Dziękuję za świetny reportaż a przy okazji moje fotki z wyjazdów są na stronie http://iwc1.fmix.pl (iwc1) to mój nick. są tam zdjęcia skrótowo z różnych wyjazdów od czasu posiadania aparatu cyfrowego bo z kliszą byłby dla mnie problem techniczny. Serdeczne Pozdrowienia z Poznania. Roman...[dodaj wpis].

Komentarz

Brak komentarzy...[dodaj komentarz do zdjęcia]

Podróże letnie (wszystkie)

Zlot Calibra Team w Wiśniowej Górze ZOO Kraków Słowacja, Besenova Zamek Dębno, Zamek Nowy Wiśnicz Chorwacja, Hvar Grecja Nei Pori Korsyka Gorce, Turbacz Beskid Żywiecki, Babia Góra Bułgaria Zamki Jura Krakowsko Częstochowska Beskid Żywiecki Pilsko, Zamek Suski Beskid Żywiecki, Wielka Rycerzowa, Wielka Racza Węgry, Budapeszt Beskid Śląski, Barania Góra, Skrzyczne Ukraina, Lwów Włochy, Florencja, Rzym, Watykan Sycylia Beskid Wyspowy, Mogielica Beskid Makowski, Kudłacze Kopalnia Soli Bochnia Zamek Baranów Sandomierski - Zamek Dzików Beskid Wyspowy, Ćwilin Thassos Monako - Monte Carlo Ibiza Formentera Hiszpania - Girona Włochy - Wenecja Zamek Łańcut - Zamek Krasiczyn Bieszczady - Tarnica - Halicz - Rozsypaniec Elba Skansen Zubrzyca Górna Zamek Wytrzyszczka Wrocław Beskid Śląski, Klimczok, Szyndzielnia Zamek Przecław, skansen Kolbuszowa, dwór w Śmiłowie, pałac Czyżów Szlachecki

Noclegi [pokaż wszystkie]Pod ręką : mapa świata, mapa 1, mapa 2, mapa 3, mapa 4, mapa 5, mapa 6, mapa podróże, wszystkie podróże, o nas, forum, książki podróżnicze, recenzje, strony zaprzyjaźnione, linki, wyróżnienia, księga gości, prawa autorskie, wiosna, lato, jesień, zima

Regiony : baleary, bałkany, beskid makowski, beskid sądecki, beskid śląski, beskid wyspowy, beskid żywiecki, bieszczady, gorce, góry stołowe, pozostałe regiony, jura krakowsko częstochowska, katalonia, kielecczyzna, małopolska i okolice, pieniny, podkarpacie, śląsk i okolice, tatry i podhale, toskania, lombardia, val di sole

Państwa : wczasy bułgaria, chorwacja, turystyka czechy, wakacje grecja, korsyka zdjęcia, majorka zdjęcia, polska, hiszpania, turystyka słowacja, wakacje sycylia, wakacje tunezja, turystyka ukraina, turystyka węgry, wakacje włochy, tunezja, monako

Copyright © 2003-2015 podróże turystyka fotografia | design kondi (1024x768) - Wszelkie prawa zastrzeżone | W3C CSS & HTML 4.01 OK
Partnerzy : sklep elektryczny