polish english spanish
logo
snowboard
strona głównao nasforum turystycznewszystkie podróżewiosnalatojesieńzimaksięga gościprawa autorskierecenzjepoczta
noclegi w krakowie: kontynent : kraj/wyspa
: atrakcje
: region
: pora roku
: rok


elba Elba
czerwiec
2010
ibiza, cala salada Ibiza
2012
2011
2009
formentera, ses salines Formentera
lipiec
2009
majorka, el arenal Majorka
maj
2006
chorwacja, hvar Hvar
wrzesień
2004
korsyka, porticcio Korsyka
lipiec
2005
sycylia, agrigento Sycylia
wrzesień
2007
thassos, arsanas bay Thassos
wrzesień
2008
grecja, skiathos Skiathos
czerwiec
2005
malaga Malaga
kwiecień
2014
gibraltar Nerja
kwiecień
2014
gibraltar Gibraltar
kwiecień
2014
hiszpania, ronda Ronda
kwiecień
2014
hiszpania, marbella Marbella
kwiecień
2014
hiszpania, mijas Mijas
kwiecień
2014
hiszpania, walencja Walencja
paździer
nik
2011
włochy, bergamo Bergamo
paździer
nik
2011
elba, portoferraio Porto
ferraio

czerwiec
2010
ibiza, eivissa Eivissa
lipiec
2009
bułgaria, warna Warna
lipiec
2006
bułgaria, nesebar Nesebar
lipiec
2006
chorwacja, split Split
wrzesień
2004
praga, most karola Praga
grudzień
2006
grecja, platamonas Nei Pori
czerwiec
2005
węgry, budapeszt Budapeszt
lipiec
2007
korsyka, ajaccio Ajaccio
lipiec
2005
korsyka, bonifacio Bonifacio
lipiec
2005
majorka, palma Palma
maj
2006
sycylia, agrigento Agrigento
wrzesień
2007
ukraina, lwów Lwów
sierpień
2007
sycylia, taormina Taormina
wrzesień
2007
sycylia, syrakuzy Syrakuzy
wrzesień
2007
włochy, florencja Florencja
sierpień
2007
włochy, rzym Rzym
sierpień
2007
włochy, wenecja Wenecja
sierpień
2009

Skąd dowiedziałeś się o stronie ?

kliknąłem w banner
z wyszukiwarki
z boksu reklamowego
z for turystycznych
z for fotograficznych
od znajomych
w inny sposób

Majorka - 1,520,584
Ibiza - 526,360
Sycylia - 513,764
Thassos - 472,571
Grecja Nei Pori - 430,509
zdjęć na stronie : 9500
relacje podróżnicze : 74
licznik odwiedzin : 27,524,197 osób

Podróżować to żyć, mawiał H.Ch. Andersen. Podróżuj z nami. Łączy nas wyjątkowa pasja :-)Opis zdjęcia

Spytkowice, zamek w Spytkowicach

Noclegi


Promujemy niskobudżetowe podróże (osprzęt turysty)

 
Kellys Alpina E...
899.00 PLN
Bear Sign IDAHO
59.00 PLN
Romet Orkan 1.0
799.00 PLN
 

Newsletter (nowe foto-relacje wprost na Twój e-mail)

Zachęcamy do zapisania się do listy subskrypcyjnej, która umożliwia nam wysłanie informacji o kolejnych naszych podróżach po Polsce i Europie wprost na podany przez Ciebie adres e-mail...[przyłącz się].

Masz pytania ? Porozmawiaj z nami o tej podróży na...[forum]. Ilość odpowiedzi w temacie : 1.

Opis podróży

Zamki - Auschwitz Birkenau Oświęcim - Skansen Wygiełzów - (15 kwiecień 2007)

Zapowiadał się słoneczny, kwietniowy weekend. Postanowiliśmy to wykorzystać i wybrać się na pierwszą tego roku, jednodniową, wiosenną wycieczkę po małopolsce. Celem tej wyprawy był zamek w Zatorze, zamek w Spytkowicach, ruiny zamku w Graboszycach, Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, skansen wsi ludowej - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, zamek Lipowiec w Babicach oraz zamek Tęczyn w Rudnie. Plan zwiedzania był dość napięty, 5 zamków, skansen oraz muzeum Auschwitz, jednego dnia. W drogę wyruszyliśmy w godzinach porannych. Pierwszym etapem naszej wycieczki był Zamek w Spytkowicach, do którego dotarliśmy w niespełna godzinę.

Zamek Spytkowice

Zamek w Spytkowicach na podbudowie dworu został wzniesiony w XVI wieku w celach obronnych. Łączył wówczas cechy gotyku oraz renesansu. Prawdopodobnie był punktem granicznym Małopolski. Przebudowy zamku, zgodnie z trendami nowej epoki, baroku, która miała miejsce z początkiem XVII wieku dokonał biskup krakowski Marcin Szyszkowski. Kolejnymi właścicielami byli Opalińscy, Lubomirscy oraz Potoccy. W połowie XX wieku zamek uległ uszkodzeniom wywołanym wojną. Odbudowę rozpoczęto pod koniec lat 70-tych XX wieku. Obecnie zamek składa się z trzech skrzydeł otaczających arkadowy dziedziniec z dwoma basztami. Wstęp do zamku jest mocno ograniczony, ponieważ znajduje się w nim Archiwum Państwowe. Dzięki uprzejmości strażnika, spacerowymi alejkami obeszliśmy zamek dookoła, oraz zostaliśmy po nim oprowadzeni.

Po 40 minutowym spacerze po zamku, ruszyliśmy w stronę ruin dworu - zamku obronnego w Graboszycach, kolejno udaliśmy się do zamku w Zatorze.

Zamek Graboszyce

Dwór - zamek obronny w Graboszycach zbudowany został pod koniec XVI wieku przez Dionizego (Dziwisza) Brandysa. Od 1626 roku dwór należał do Jana Cichockiego, kolejno do Porębskich, Krasińskich, T. Rusockiego, hrabi Sołtyka. Na przestrzeni lat był kilku krotnie przebudowywany, zmieniał się również jego styl, z renesansowego na barokowy, jednak zniszczenia jakie spowodowała II Wojna Światowa spowodowały, że dwór popadł w ruinę. Obecnie jest własnością prywatną. Położony wśród drzew, otoczony suchą fosą stoi tuż przy głównej drodze. Wjazd prowadzi przez most, jest też drugie wejście z tyłu. Do środka dworu nie można niestety wejść. Zamek ma bardzo surowy wygląd, składa się z dwóch kondygnacji, jest otynkowany. Okna zamku posiadają renesansowe obramowania.

Zamek Zator

Gotycki zamek w Zatorze wzniesiono w XV wieku. Był niegdyś siedzibą książąt zatorskich. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku i odbudowany w neogotyckim stylu jako pałac. W latach wojny Niemcy zgrabili wyposażenie zamku oraz zgromadzone w nim bogate zbiory. Wielokrotnie odnawiany przez P. Dunina, Annę z Tyszkiewiczów z Potocka, ma obecnie kształt prostokąta, składa się z trzech kondygnacji z wysuniętą wieżą, która jest wyższa od reszty budynku i pochodzi z pierwotnego zamku gotyckiego. Przy zamku stoi również neogotycka oficyna. Zamek Zator jest w bardzo dobrym stanie. Wstęp na teren zamku jest ograniczony, nam jednak się udało. Do niedawna zamek był siedzibą Zakładu Doświadczalnego, podobno obecnie jest w prywatnych rękach, dlatego wejście do wnętrza zamku nie jest możliwe.

Kolejnym etapem naszej podróży po małopolsce był "cmentarz świata" - muzeum - obóz koncentracyjny "Auschwitz Birkenau", zlokalizowany nieopodal Oświęcimia. Dobrze oznakowana droga dojazdu do muzeum, pozwoliła na bezproblemowe dotarcie na miejsce.

Obóz koncentracyjny - Muzeum Auschwitz Birkenau

W kwietniu 1940 roku, na terenie Polski, wówczas okupowanej przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej, w miejscowości Oświęcim, położonej około 70km od Krakowa powstał największy i najbardziej nieludzki obóz koncentracyjny, stworzony przez nazistów, obecnie znany jako obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau. Ideą założenia obozu była likwidacja polskiego podziemia zbrojnego. Założony został zgodnie z rozkazem Heinricha Himmlera, na wniosek wyższego dowódcy SS, policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa we Wrocławiu. Powstał na terenie polskich koszar artyleryjskich, w parterowych oraz piętrowych budynkach. Osoby zamieszkujące wokół obozu zostały wyludnione. Pierwsze transporty polskich więźniów do obozu, przybywały w połowie czerwca 1940 roku. W 1941 roku obóz został rozbudowany, by mógł pomieścić więcej więźniów. Również tego roku przeprowadzono pierwsze próby masowego uśmiercania za pomocą gazu. Na terenie obozu naziści prowadzili eksperymenty paramedyczne na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie. Mieścił się tutaj również areszt obozowy, główna komendantura oraz biura SS. Ciekawy rys historyczny, dotyczący obozu dostępny jest [tutaj]. W 1947 roku, zaraz po zakończeniu wojny, na terenie obozu, utworzono Państwowe Muzeum, a teren obozu został uznany za Pomnik Męczeństwa Narodów. Obóz ten miał blisko 40 podobozów, co świadczy o jego wielkości. Każdego roku muzeum Auschwitz Birkenau odwiedzają miliony ludzi z całego świata. Na terenie obozu koncentracyjnego zginęło około 1.5 miliona osób, reprezentujących 28 narodowości, w większości pochodzenia żydowskiego. Co rok na wiosnę odbywa się tutaj "Marsz Żywych", w którym uczestniczy młodzież oraz dorośli.

Następnym etapem wyprawy był Nadwiślański Park Etnograficzny - skansen Wygiełzów, który pozwolił nam odetchnąć po tym, co zobaczyliśmy podczas zwiedzania jednego z największych obozów koncentracyjnych.

Nadwiślański Park Etnograficzny - Skansen Wygiełzów

Nadwiślański Park Etnograficzny - skansen, usytuowany u podnóża średniowiecznego zamku Lipowiec, prezentuję tradycyjną kulturę ludową południowo - zachodniej części regionu etnograficznego zamieszkałego przez Krakowiaków zachodnich. Budowę skansenu rozpoczęto już w 1968 roku, a pierwszy dom na jego teren przeniesiono w 1970 roku. Skansen Wygiełzów otwarty został w 1976 roku. Wówczas na jego terenie znajdowało się kilka budynków. Stale rozbudowywany obejmuje obecnie ponad 24 obiekty budownictwa drewnianego. Na obszarze 2 hektarów możemy podziwiać :

- dom z Chrzanowa z 1804 roku, typowy dla podmiejskiej architektury małomiasteczkowej. W izbie kuchennej znajduje się ekspozycja garncarska, obrazująca warunki życia i pracy rodziny garncarza z pierwszej połowy XX wieku
- dom z Alwerni z 1825 roku. Charakterystyczny dla małomiasteczkowej zabudowy rynkowej, z wydatnym frontowym podcieniem wspartym na ozdobnych słupach
- karczmę, która jest rekonstrukcją dawnego zajazdu z Minogi, pochodzącego z połowy XIX wieku, oferuje dania kuchni regionalnej
- studnię z Aleksandrowic, z drugiej połowy XIX wieku
- spichlerz dworski z Kościelca z 1798 roku, który służył do przechowywania ziarna. Magazynowano tutaj także mąkę, kaszę, groch. Wewnątrz spichlerza znajduje się wystawa sprzętu rolniczego
- chałupę sołtysią z 1862 roku, pochodzącą z Przegini Duchownej, reprezentującą najzamożniejszą warstwę chłopów. Posiada oryginalne wyposażenie wnętrza
- spichlerz z Giebułtowa z pierwszej połowy XIX wieku. Należał do gospodarstwa folwarcznego Sióstr Wizytek
- olejarnię z Dąbrowy Szlacheckiej z drugiej połowy XIX wieku, wyposażoną w oryginalne narzędzia do wyrobu oleju
- kuźnię z Liszek z drugiej połowy XIX wieku, z wydatnym frontowym okapem do podkuwania koni
- średniozamożną chałupę z Podolsza z 1862 roku
- stodołę ośmioboczną z Przeciszowa z drugiej połowy XIX wieku
- chałupę z Przeciszowa z 1837 roku, wewnątrz której znajduje się wystawa "W szkole naszych dziadków", a także sprzęty do obróbki lnu i warsztat wikliniarski
- stodołę ośmioboczną z Kaszowa z połowy XIX wieku
- chlewik z Kaszowa z połowy XIX wieku
- biedniacką chałupę z Płazy z końca XIX wieku, wewnątrz której znajduje się gospodarstwo zielarki i warsztat do szycia koszyków z korzenia sosny
- chałupę z Rozkochowa z 1813 roku. Reprezentuje ona w skansenie najstarszy typ zagrody jednobudynkowej, łączącej pod wspólnym dachem część mieszkalną i stajnię dla bydła
- plebańską stodołę ośmioboczną z Regulic, z drugiej połowy XIX wieku
- młyn z Sadka z drugiej połowy XIX wieku, wewnątrz którego znajduje się izba dla kur
- zagrodę okołową ze Staniątek z 1855 roku, w kształcie czworoboku z zamkniętym dziedzińcem w środku
- stodołę ze Staniątek z drugiej połowy XIX wieku, o konstrukcji słupowo - ramowej
- gotycki kościół z Ryczowa z początku XVII wieku, o konstrukcji zrębowej, z oryginalnym wyposażeniem
- dzwonnicę alarmową z Nowej Góry z 1778 roku, o konstrukcji słupowej
- dwór z Drogini z 1730 roku, który należał do zamożnej rodziny szlacheckiej. Wnętrze dworu zostało zaadaptowane do potrzeb działalności muzealnej i komercyjnej. Część muzealna ukazuje życie zamożnej rodziny z okresu od połowy XIX wieku do 1945 roku. Ekspozycja wnętrz dworskich obejmuje 5 sal - salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnię i gabinet pana.

Po wyjściu ze skansenu, udaliśmy się do położonego nieopodal na wzgórzu, zamku Lipowiec. Droga do ruin zamku z początku jest asfaltowa. U podnóża pojawiły się schody, które prowadzą pod kamienny mur, otaczający przedzamcze. Do pokonania mieliśmy ponad 200 drewnianych stopni. Po niespełna ośmiu minutach dotarliśmy na górę :)

Zamek Lipowiec Babice

Zamek Lipowiec - Babice, stoi na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 metrów, które jest częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Został wzniesiony w końcu XIII w. przez biskupa Jana Muskatę. Wcześniej stał tu drewniany zamek zbudowany w połowie XIII wieku przez biskupa Jana Prandotę. Istnieją hipotezy i miejscowe opowieści, iż wcześniej znajdował się tu drewniany zameczek rozbójników. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, dotykały go bowiem katastrofy, w 1629 roku pożar, następnie w 1655 roku zajęty został przez Szwedów, którzy spalili go, wycofując się po dwóch latach. Do końca XVIII wieku zamek Lipowiec w Babicach był własnością biskupstwa krakowskiego, wykorzystywany jako więzienie biskupie oraz jako dom poprawczy dla duchownych naruszających przepisy prawa kanoniczego. Kiedy zamek przejęty został przez austryjackie władze zaborcze, zaczął popadać w ruinę. Prace restauracyjne rozpoczęły się w 1961 roku. Ruiny zamku zachowały do dziś gotycki kształt. Charakterystyczną częścią ruin jest wysoka 28 metrowa wieża, stanowiąca kiedyś główny trzon zamku, obecnie do połowy ukryta w murach skrzydła południowo - wschodniego. Składa się ona z czterech kondygnacji, na których zachowały się stanowiska ogniowe z otworami strzelniczymi. Widok z wieży, przy ładnej pogodzie i dobrej przejrzystości powietrza, zapiera dech w piersiach. Tuż pod wieżą mieściły się cele więzienne. Ruiny zamku składają się z trzech kondygnacji, wewnętrznego dziedzińca, głębokiej studni. Na parterze znajdowała się kuchnia, spiżarnia, wozownia, na pierwszym piętrze - pokoje księży, kaplica oraz szpital, a na piętrze drugim - pokoje dla służby i cele więzienne. Wjazd do zamku prowadził kiedyś przez most zwodzony położony ponad głęboką na siedem metrów fosą. Brama miała dwa wejścia, dla pieszych i konnych. Przed nią mamy dość obszerne przedzamcze. Ruiny zamku otacza wysoki mur. Obiekt jest znakomicie przystosowany do zwiedzania, można wejść na poszczególne kondygnacje, oglądać zrujnowane komnaty. Na jednym z pięter umieszczono muzeum historii zamku.

Ostatnim miejscem zwiedzanym podczas naszej jednodniowej wycieczki były ruiny zamku Tęczyn (Tenczyn) w Rudnie. Do ruin zamku dotarliśmy tuż przed zachodem słońca, przecinając autostradę A4 Kraków - Katowice.

Zamek Tęczyn Rudno

Okazałe ruiny zamku Tęczyn położone są na szczycie góry, która była ponoć wulkanem na wysokości 403m. Zamek Rudno był jednym z największych zamków województwa małopolskiego. Rezydował tu bowiem jeden z najmożniejszych i najbardziej wpływowych rodów w Polsce - Tęczyńskich. Przez 300 lat nosił miano drugiego Wawelu. Zamek Tęczyn zbudowany został w połowie XIV wieku przez Andrzeja Tęczyńskiego - podkomorzy i wojewoda krakowski, kasztelan wiślicki. Obecnie wejście do ruin zamku prowadzi przez barbakan i sień z otworami strzelniczymi w ścianie zewnętrznej. Jest to ponoć jedyny przykład takiego wjazdu w Polsce. Średniowieczny zamek Rudno składał się z trzech baszt i jednej wieży bramnej - kwadratowej, którą do dziś możemy podziwiać. Skrzydła mieszkalne rozłożone były wzdłuż muru północnego i wschodniego. Zachowały się również ruiny dwóch bastei - Grunwaldzkiej i Tęczyńskiej. Były one kilkukondygnacyjne, zwieńczone attyką, miały otwory strzelnicze. W wieży bramnej, prowadzącej do zamku właściwego widać resztki drewnianych schodów. Zachowały się również inne schody, kamienne, które prowadzą wzdłuż zewnętrznych murów kaplicy na piętro, gdzie mieściły się kiedyś sale reprezentacyjne. Zamek, a raczej jego wielkie ruiny, kąpiące się w blasku zachodzącego słońca, wywarły na nas wspaniałe wrażenie.

Po dniu pełnym kolejnych, wspólnych podróżniczych odkryć, kiedy słoneczko zaszło za horyzont, szczęśliwi choć bardzo zmęczeni, ruszyliśmy w drogę powrotną w stronę domu. Pogoda tego dnia bardzo dopisała, dzięki czemu nabraliśmy pierwszych złotych rumieńców w tym roku ;)


Bilety, opłaty:

- Ruiny zamków - Zamek Graboszyce, Zamek Lipowiec Babice, Zamek Tęczyn Rudno są ogólnodostępne
- Bilety wstępu - zamek Babice - 4.40zł
- Bilety wstępu - skansen Wygiełzów - 7zł
- Parking - muzeum Auschwitz Birkenau - 7zł
- Parking - zamek Tęczyn Rudno - 3zł

Informacje

Zdjęcia : aparat cyfrowy Fuji S6500FD
Ilość zdjęć : 189

Podobne atrakcje

dwór Graboszyce, zamek Babice, zamek Baranów Sandomierski, zamek Będzin, zamek Bobolice, zamek Chęciny, zamek Czorsztyn, zamek Dębno, zamek Dobczyce, zamek Dzików, zamek Janowiec, zamek Kazimierz Dolny, zamek Korzkiew, zamek Krasiczyn, zamek Krzyżtopór, zamek Kurozwęki, zamek Łańcut, zamek Mirów, zamek Morsko, zamek Muszyna, zamek Niedzica, zamek Nowy Wiśnicz, zamek Ogrodzieniec, zamek Ojców, zamek Olsztyn, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn, zamek Siewierz, zamek Smoleń, zamek Spytkowice, zamek Suski, zamek Szydłów, zamek Szymbark, zamek Wytrzyszczka, zamek Zator,

Księga Gości (ostatni wpis)

Data : 2014-07-07
Imię : Roman

Dzień Dobry. Twoja relacja z Sycylii ostatecznie mnie przekonała iż muszę tam wrócić. W 2012 roku byliśmy samochodem w Kampanii i Kalabrii i tylko na jeden dzień wyskoczyliśmy do Taorminy, stanowczo za mało.Znajomi namawiają mnie na wyjazd na Maderę ale nie dam się skusić i wolę pojechać na Sycylię teraz jestem pewien na 100% a emeryt musi poważnie rozważyć wyjazdy...Dziękuję za świetny reportaż a przy okazji moje fotki z wyjazdów są na stronie http://iwc1.fmix.pl (iwc1) to mój nick. są tam zdjęcia skrótowo z różnych wyjazdów od czasu posiadania aparatu cyfrowego bo z kliszą byłby dla mnie problem techniczny. Serdeczne Pozdrowienia z Poznania. Roman...[dodaj wpis].

Komentarz

Brak komentarzy...[dodaj komentarz do zdjęcia]

Podróże wiosenne (wszystkie)

Kraków, Spot Calibra Team Miedziana Góra, Zlot samochodów USA Zakopane, Morskie Oko, Dolina Kościeliska Krynica Zdrój, Wierchomla, Muszyna Pieniny Ojców Dobczyce zamek, skansen Włochy, Val di Sole Majorka Zamek Janowiec, Kazimierz Dolny, Zamek Krzyżtopór Zamek Będzin, zamek Siewierz, zamek Olsztyn Tunezja Beskid Żywiecki, Polica Skansen Chorzów Zamek Szydłów Słowacki Raj Mijas Marbella Ronda Gibraltar Puerto Banus Marbella Nerja Frigiliana Malaga

Noclegi [pokaż wszystkie]Pod ręką : mapa świata, mapa 1, mapa 2, mapa 3, mapa 4, mapa 5, mapa 6, mapa podróże, wszystkie podróże, o nas, forum, książki podróżnicze, recenzje, strony zaprzyjaźnione, linki, wyróżnienia, księga gości, prawa autorskie, wiosna, lato, jesień, zima

Regiony : baleary, bałkany, beskid makowski, beskid sądecki, beskid śląski, beskid wyspowy, beskid żywiecki, bieszczady, gorce, góry stołowe, pozostałe regiony, jura krakowsko częstochowska, katalonia, kielecczyzna, małopolska i okolice, pieniny, podkarpacie, śląsk i okolice, tatry i podhale, toskania, lombardia, val di sole

Państwa : wczasy bułgaria, chorwacja, turystyka czechy, wakacje grecja, korsyka zdjęcia, majorka zdjęcia, polska, hiszpania, turystyka słowacja, wakacje sycylia, wakacje tunezja, turystyka ukraina, turystyka węgry, wakacje włochy, tunezja, monako

Copyright © 2003-2015 podróże turystyka fotografia | design kondi (1024x768) - Wszelkie prawa zastrzeżone | W3C CSS & HTML 4.01 OK
Partnerzy : sklep elektryczny